Tytuł: "Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej"
Wydawca: Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Autor: Opracowanie zbiorowe
Okładka: miękka
Ilość stron: 319
Rok wydania: 2011
Wydanie: I
Parafrazując kultowego otyłego rzeźnika polskiej sceny serialowej - Arnolda Boczka: "Teraz jest wszechogarniająca moda na seriale". Tak więc wydawnictwa, autorzy i wszelkiej maści naukowcy starają się nadążyć za tą modą publikując teksty traktujące o tym właśnie temacie.
"Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej" jest jedną z kilku ciekawych, wydanych na przestrzeni ostatnich lat, książek poświęconych serialom. Jest też jedną z licznych książek należących do obszernego cyklu Przewodników jakie wydaje Krytyka Polityczna. O specyfice tej książki sama redakcja pisze w następujących słowach: "Reader (przewodnik) to popularna formuła uzywana na całym świecie w odniesieniu do ważnych obszarów humanistyki. Prezentuje wybrane zagadnienia lub dorobek twórcy, wyznaczając całościową i oryginalną perspektywę rozumienia danej tematyki.
Przewodniki poświęcamy filozofom, artystom oraz złożonym problemom społecznym i politycznym. Książki zawierają wybór najistotniejszych tekstów polskich i zagranicznych poświęconych interesującym nas tematom i osobom, a także wywiady, przegląd prac autorskich, słowniki ważnych pojęć. Celem każdego Przewodnika jest nie tylko przekrojowe przedstawienie danego problemu, ale taż umieszczenie go w nowym kontekście, wolnym od zniekształceń instytucji rynku, akademii i mediów masowych."
I tak też jest w tym tomie poświęconym serialom. Znajdziemy tutaj dość szerokie spektrum tytułów polskich i zagranicznych od tych najnowszych, po starsze, będące fundamentem bądź punktem odniesienia, czy też wyjścia dla dzisiejszych twórców. W tomie możemy znaleźć teksty dotyczące m. in. seriali: "Californication", "Czysta krew", "Dexter", "Doktor House", "Przyjaciele", "Rodzina Soprano", " Rzym", Seks w wielekim mieście", "South Park", "The Wire", "Trawka", "Z Archiwum X", czy też polskich tytułów: "Ekipa", "Klub Szalonych Dziewic", "Majka", "Prosto w serce", "Świat według Kiepskich", "Teraz albo nigdy".
We wstępie "101 seriali" Kinga Dunin i Krzysztof Tomasik prowadzą rozmowę na temat tychże przerzucając się tytułami i różnymi spostrzeżeniami, tym co najbardziej utkwiło im w pamięci z poszczególnych seriali i dlaczego.
Kolejna część to rozdział pod jakże serialowym tytułem "Pilot", gdzie mamy do czynienia z kolejnymi czterema rozmowami wprowadzającymi w dalsze rozważania. Są to następujące wywiady: "Seriale tworzą nowe wspólnoty" Henry Jenkins w rozmowie z Szymonem Grelą, "Serial jako źródło wiedzy" Beata Łaciak w rozmowie z Jasiem Kapelą, "Należy mieć poczucie odpowiedzialności" Dorota Chamczyk w rozmowie z Jasiem Kapelą, "Jedyne wspólne dobro kulturowe" Michał R. Wiśniewski w rozmowie z Jasiem Kapelą.
Kolejny rozdział, a jakże, nazywa się "Sezon 1" i tam znajdziemy już tradycyjne artykuły tj.: "Seks w wielkim mieście, czyli kto potrzebuje męża" Joanny Ostrowskiej; "Seks w TVN-ie, czyli spełniony sen Trędowatej" Witolda Mrozka; "Kto się boi Sary i Lucy" (o przedwcześnie zakończonych serialach "Kroniki Sary Connor" i "Dirt Now") Julii Kubisy; "Kalifornizacja męskości" Karoliny Sulej; "Dexter, czyli trzymaj na dystans bliźniego swego" Macieja Gdula; i "Big love, czyli >>to właśnie otwartość czyni z nas rodzinę<<" Moniki Bokiniec.
Trzeci rozdział nosi adekwatną do pozostałych nazwę "Sezon 2" i składają się na niego następujące teksty: "Mafia jako small business" (o kultowym już serialu HBO "Rodzina Soprano" a także eposie amerykańskiego kina gangsterskiego i wielu pokrewnych tematach) Jakuba Majmurka; "The Office, czyli jak przetrwać w wielkiej korporacji" Michała Zygmunta; "The Wire, czyli jak przełamać status quo" Błażeja Hrapkowicza; "Ekipa, czyli polityka idealna" Kasia Adamik w rozmowie z Agnieszką Wiśniewską; "Rzym, czyli Ameryka" J. Majmurka; "Trawka, czyli o tym, co się pleni na przedmieściach i nie tylko tam" Renaty Bożek; i na koniec "South Park, czyli przemoc symboliczna wobec Erica Catermata" Cezarego Michalskiego.
"Sezon 3" to ostatni rozdział książki, na który składają się następujące teksty: "Przyjaciele, czyli jak pokochać neoliberalizm i picie kawy przez cały dzień" Agnieszki Wiśniewskiej; "My, kiepscy" J. Majmurka; "Star Trek, czyli krok do przodu" Karola Domańskiego i Wojtka Zrałek-Kossakowskiego; "Search the web for Simon" (o tym jak ukazywani są w serialach homoseksualiści i inni członkowie należący do środowiska LGBT i serialu "Słowo na L") Ewy Tomaszewicz; "House nie daje tanich wzruszeń" Agnieszka Graff w rozmowie z Hanną Gill-Piątek i Martyną Dominiak; "Z Archiwum X, czyli gdzie jest prawda" (o kultowości i specyfice seriali "The X Files") Michała Sutowskiego; oraz "Czysta krew, czyli jak demoniczna mniejszość przejmuje władzę" Joanny Ostrowskiej.
Ostatni jest "Epilog", w którym Jakub Bożek mówi nam o tym, że "Popkultura się liczy".
Z racji objętości i wielości tekstów występujących w tym Przewodniku, nie charakteryzowałem każdego artykułu z osobna, aby nie zdradzać zbyt wiele z treści i nie psuć przyjemności czytania osobom, które się skuszą i sięgną po tę książkę. Wydaje mi się, że same tytułu mówią wystarczająco wiele o treści, że dodatkowy komentarz nie jest konieczny (w miejscach, gdzie wydawało mi się to niezbędne, dodałem krótką notkę).
Książka jest bardzo ciekawa i wydaje się, że powinna zainteresować każdego wielbiciela seriali, który chce na nie spojrzeć z troszkę innej perspektywy. Zastanowić się czy niosą ze sobą jakiś ładunek intelektualny, czy może chcą zilustrować, czy też przeanalizować jakiś problem społeczny. Bo nie wszystkie seriale są tylko otępiającą rozrywką i nawet tam, gdzie się tego nie spodziewamy twórcy wpletli jakieś treści, których wystarczy jedynie poszukać. Autorzy tekstów zawartych w "Serialach. Przewodniku..." poszukali i podzielili się z nami swoimi spostrzeżeniami. Czasami są one odkrywcze i interesujące, czasami się z nimi nie zgadzamy, ale warto je poznać, żeby lepiej zrozumieć nasze ulubione tytuły.
Zachęcam do lektury!