środa, 26 marca 2014

[18] Serial: "Detektyw Foyle / Foyle's War" (2002-)

Już od przeszło 5 miesięcy nie napisałem ani słowa o serialach, a  jak wynikało z początkowej idei tego bloga, miał on być właśnie o nich. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze. Dziś mam zamiar znów wrócić do korzeni i podzielić się z Wami swoimi spostrzeżeniami na temat jednej z telewizyjnych serii. Tym razem chodzi o serial "Detektyw Foyle" (którego oryginalna nazwa - "Foyle's War" - jest bardziej adekwatna do prezentowanych w nim treści, ale tak to już niestety bywa z tłumaczeniami).

"Detektyw Foyle" to specyficzny serial pokroju nowego "Sherlocka" lub też serii z Herkulesem Poirotem na podstawie prozy Agathy Christie, którego sezony zawierają bardzo niewiele odcinków (od 2 do 4) a każdy z nich trwa około 95 minut. Dotychczas, na zlecenie brytyjskiej ITV, powstało 8 sezonów (łącznie 25 odcinków), choć przerwy między sezonami niekiedy wynosiły nawet 3 lata (sezon 7 2010 i sezon 8 2013). Sezon 9 jest zaplanowany na rok 2015. Twórcą i pomysłodawcą tego serialu jest brytyjski pisarz i scenarzysta Anthony Horowitz, który w swoim dorobku ma takie telewizyjne serie jak "Robin z Sherwood" (1984-1986), "Poirot" (jeden z epizodów z 1989) i "Morderstwa w Midsomer" (1997-). W tytułowej roli możemy natomiast obejrzeć Michaela Kitchena, któremu towarzyszą Anthony Howell jako sierżant Paul Millner i Honeysuckle Weeks wcielająca się w postać Samanthy Stewart.

Michael Kitchen w roli Foyle'a i Honeysuckle Weeks jako Sam

Akcja serialu dzieje się w Wielkiej Brytanii w trakcie II wojny światowej. Tytułowy detektyw Foyle nazywa się Christopher i w gruncie rzeczy jest nadinspektorem (co jest oczywistym błędem twórców serialu, bo ten stopień został wprowadzony dopiero w roku 1949). Jest też wdowcem, którego syn Andrew (Julian Ovenden) uczestniczy w działaniach wojennych jako pilot RAFu. Christopher Foyle oprócz tego, że jest weteranem I wojny światowej (po wielu wysiłkach nie udało mu się niestety wziąć czynnego udziału w działaniach wojennych II wojny światowej - tego dowiadujemy się z odcinka pilotarzowego) i świetnym detektywem, ma też mocny kręgosłup moralny i niezachwiane przekonania co do słuszności swoich czynów, które wykonuje w ramach pełnienia służby w Haistings w hrabstwie East Sussex, w południowo-wschodniej Anglii.


Treść każdego z odcinków jest w jakiś sposób skorelowana z działaniami wojennymi jakie prowadziła Wielka Brytania i w jakich uczestniczyli jej mieszkańcy. I mimo tego, że jej obywatele nie mieli bezpośredniego kontaktu z niemieckim agresorem na swojej ziemi (oprócz nalotów, które to były największą zmorą mieszkańców większych miast), to wysiłek i niedogodności spowodowane uczestnictwem kraju w światowym konflikcie odczuwali wszyscy. Serial stara się rok po roku, miesiąc po miesiącu przedstawiać nastroje panujące w Anglii, od początkowej niechęci do obywateli niemieckich zamieszkujących wyspę w otwierającym serie odcinku "Niemka", poprzez stosunek do wojny różnych komunizujących pseudo-pokojowych ugrupowań jako niepotrzebnego trudu w odcinku "Białe piórko", czy też stosunku arystokracji do przedsięwzięć wojennych, które wymuszały na nich niekiedy konfiskatę mienia na użytek np. szpitali wojskowych w odcinku "Ogień nieprzyjacielski". Jednak problemów pokazanych w serialu jest znacznie więcej, bo pojawiają się i kradzieże mienia z bombardowanych domów, stosunek do ludzi, którzy chcą przeczekać wojnę w spokojnych, w miarę luksusowych i bezpiecznych pensjonatach ("Tchórza nora"), oraz ten do "tchórzy", którzy odmówili wzięcia udziału w walce ("Lekcja zabijania", "Czas zabijania"), a także do jeńców wojennych i do żołnierzy amerykańskich stacjonujących na terenie Wielkiej Brytanii. 

Wcześniej zaprezentowana para uzupełniona o Anthony'ego Howella, serialowego sierżanta Millnera

Te wyżej wymienione problemy są jednak tylko tłem, dodatkiem do głównej historii, która zawsze jest morderstwo bądź morderstwa. Choć nie przeczę, że wynika ono bardzo często z problemów jakie wskazałem powyżej. Zbrodnie te, choć niektóre często na pierwszy rzut oka bardzo trywialne i banalne, mają w 99% procentach przypadków bardzo nieoczywistego sprawcę i jeszcze bardziej zawiły motyw, co powoduje, że serial ogląda się z uwagą i zaciekawieniem.

Bardzo dobrze odwzorawanie realia epoki, ciekawa i wciągająca fabuła, dobra gra aktorska i przekonująca oraz dająca się polubić postać głównego bohatera sprawiają, że serial jest solidną pozycją z gatunku opowieści kryminalno-wojennych. 

Moja ocena to mocne 7/10.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...