sobota, 20 kwietnia 2013

[5] Top 10: Aktorki polskie

Aby tradycji stało się zadość dziś przyszła kolej na zestawienie 10ciu moich ulubionych polskich aktorek. Tutaj było odrobinę łatwiej niż w przypadku pań zza granicy, choć także napotykałem trudności w postaci: "Czy jedna dobra rola może zaważyć na wyborze, czy raczej powinien liczyć się całokształt?" i takie tam :) Ale znów podołałem temu zadaniu i oto jest!

Top 10 Aktorek Polskich:


1. Krystyna Janda. Ekspresja i temperament! No cóż, tak już mam, że ona zawsze zostanie dla mnie numerem jeden. Choćby nie wiem co.


2. Kinga Preis. Świetna! Bardzo wiele potrafi. Gra zróżnicowane role. I co najważniejsze - w każdej jest autentyczna.


3. Beata Tyszkiewicz. Wielka dama polskiego ekranu. Zawsze dystyngowana i elegancka. Bardzo miło się na nią patrzy.


4. Irena Kwiatkowska. Rewelacyjna w rolach komediowych. Ehh...kobieta nie do zdarcia. Uwielbiam ją w "Czterdziestolatku", "Wojnie domowej", "Halo Szpicbródka..." i w kabarecie.


5. Gabriela Kownacka. Większość z Was pewnie powie, że zdecydowanie za wysoko, a i znajdą się tacy, którzy w ogóle by jej nie widzieli w 10, ale ja uważam, że to piękna i utalentowana kobieta, z genialnym głosem. Świetnie potrafi kusić i jest naprawdę przeurocza i pełna ciepła.Jej przedwczesna śmierć to wielka szkoda dla polskiego kina.


6. Danuta Szaflarska. Pierwsza okładka "Filmu", a to coś znaczy! A tak na poważnie, to od wielu lat w genialnej formie. Zaczynając od "Zakazanych piosenek" i "Skarbu" a kończąc na "Żółtym szaliku" i "Pora umierać".


7. Karolina Gruszka. Lubie ją. Tak po prostu. Podobała mi się we "Francuskim numerze" i w "Oficerze". Może to za mało do Top 10, ale dla mnie wystarczy.


8. Roma Gąsiorowska. Młode pokolenie. Miejmy nadzieję, że nie przetraci talentu. Dobra w "Sali Samobójców" i "Listach do M".


9. Pola Negri. A tak właściwie to Apolonia Chałupiec ;) Największa polska gwiazda kina niemego i chyba wszechczasów . Umawiała się z Rudolfem Valentino, więc to już o czymś świadczy! A poza tym wiele genialnych ról. Co prawda nadejście kina dźwiękowego załamało jej karierę ze względu na akcent, ale i tak należy jej się wielki szacunek i miejsce na tej liście.


10. Anna Seniuk. Może aktorka mało znana, ale jej rola w "Czterdziestolatku", to poezja. Zresztą byłą specjalnie dla niej napisana! Ach...która z tym młodych "gwiazdek" potrafiłaby taką wariatkę zagrać :)

Jutro niespodzianka ;) Kolejne Top 10 Aktorek, ale takie "specjalne"!

16 komentarzy:

 1. Faktycznie trudno byłoby na 1 miejsce wcisnąć kogoś innego niż Jandę, ja przynajmniej bym chyba nie znalazł innej aktorki. Największe wrażenie zrobiła na mnie w Przesłuchaniu.

  Osobiście wcisnąłbym tu jeszcze kilka aktoreczek z okresu międzywojennego, które wręcz ubóstwiam, jak chociażby Smosarską.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja powiem szczerze, że nie za bardzo mnie zaczarowało to polskie "stare kino". Choć staram się w miarę możliwości oglądać co się da. Natomiast moja luba uwielbia takie filmiki :) A ze Smosarską, aż wstyd się przyznać, to chyba nic nie oglądałem jak teraz patrzę w jej filmografię.

   Choć są filmy, które lubię. Np. filmy z Eugeniuszem Bodo ;]

   Usuń
 2. Ładne panie, ale o polskich aktorkach nie mogę wiele powiedzieć, mam tyły. Lubię za to Liszowską. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy aż takie ładne?;> Na pewno nie wszystkie, ale to zależy od gustu ;) Gąsiorowska wyszła świetnie na tej fotce, Tyszkiewicz jest naprawdę bardzo...hmm...pociągająca, fajnie się też prezentuje Gruszka. Ciężko za to znaleźć ładne fotki Preis, ale też nie wygląda najgorzej :) A reszta, jest po prostu ok ;D

   A co do Liszowskiej, to musisz mi przypomnieć gdzie grała, bo muszę przyznać, że najbardziej to ją, niestety, pamiętam z tego idiotycznego programu o tańczeniu na Polsacie :/

   Usuń
  2. Ja głosuję na Tyszkiewicz i Gruszkę. Chodzi mi o urodę, bo z filmów, które wymieniałeś widziałem tylko "Francuskiego łącznika" :)

   Usuń
  3. "Francuskiego łącznika";>? Tam jej w sumie nie widziałem :P

   Usuń
  4. Fak, co ja pisze :D Po całym dniu przy pracy to mi się już z deczka mózg lasuje :D Oczywiście chodziło mi o "numer" ;D

   Usuń
  5. Wiem :) Ale dobry Ci żarcik wyszedł przez przypadek :D

   Usuń
  6. "Francuski łącznik" to świetna knajpa z tartami w Poznaniu. Dobre jedzonko mają.
   A Liszowska to chyba królowa seriali... nie wiem, bo tv nie oglądam, ale z tego, co wiem, to lubię na nią patrzeć :) A czy aktorką jest dobrą? Pojęcia nie mam! O, i lubię też Izę Kunę i Dereszowską. Ale moja wiedza o polskim kinie jest tak mikroskopijna, że lepiej już w tym momencie się zamknę. :)

   Usuń
  7. Jak będę w Poznaniu, to postaram się znaleźć :) Lubię tarty :)
   A co do Kuny, to czuję, że kolejny ranking, który przygotowuję na wieczór Ci się nie spodoba :D Ale to niespodzianka, tak jak w przypadku "twardzieli" ;]

   Usuń
  8. A co, tworzysz listę 10 najgorszych polskich aktorek? :P

   Usuń
 3. Danusia <3 Szaflarska! *.*
  Przy całej nagonce z gimnazjalnymi testami, byłbym przegapił ten świetny ranking. Sam bym lepiej nie wybrał. Warto rzeczywiście zwrócić uwagę na Kingę Preis - bądź co bądź "Ojca Mateusza" oglądam od czasu do czasu tylko i wyłącznie dla jej fenomenalnej gosposi. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie, Preis jest genialna prawie wszędzie. Troszkę mnie męczy jej rola w "ja to mam szczęście", ale trudno, każdemu może się zdarzyć "klops".

   P.S. Jak am egzaminy? Już po wynikach, czy dopiero po samych egzaminach?;>

   Usuń
  2. Zapytałeś wcześniej niż zacząłem testy pisać, bo dopiero dzisiaj początek swój miała ma wielka udręka. Bądź co bądź samopoczucie mam dość dobre, oby tylko wyniki poszły w jego ślady. Te zaś dopiero w czerwcu. Jednak przed oficjalnymi wynikami już teraz krążą po internecie różne przykładowe rozwiązania. Ja patrzę sobie właśnie na arkusze dostępne na stronie RMFfm. Według tych kluczy z historii i WOS-u mam 90%, więc jest niespełna zadowalająco. Polski napisałem chyba dosyć dobrze. Jeżeli pozostałe części wypadłyby podobnie to bym się nie pogniewał. :)

   Usuń
  3. 90% to niespełna zadowalająco?;> Wysokie masz w takim razie aspiracje ;) Ale to dobrze! Potrzebujemy inteligentnej i wykształconej młodzieży ;)

   Życzę w takim razie aby ze wszystkich pisanych przedmiotów egzaminy wyszły Ci olśniewająco dobrze!

   I kończę ten OFF TOP ;]

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...