niedziela, 21 czerwca 2015

[48] Serial: "Przeznaczenie" (2010)

Dawno już nie pisałem o serialu i z tego co pamiętam dwa ostatnie posty o tej tematyce były raczej nieprzychylne dla opisywanych produkcji. Najwyższy czas napisać coś in plus a jest o czym. Dziś dla odmiany (czyżby?) będzie o polskiej produkcji kryminalnej, ale troszkę innej niż te, które znacie. A przynajmniej tak mi się wydaje. Zapraszam na recenzję Przeznaczenia Mariusza Paleja!

A co w tym serialu jest takiego innego? Jest to rodzaj hybrydy gatunkowej, która oprócz kryminału łączy w sobie również elementy dokumentu i mistery crime, gdyż jedną z głównych postaci jest... wróżka Małgorzata (Małgorzata Trzaskomy). I nie jest to żadna kreacja na potrzeby serii a rzeczywista postać, która gra w tej produkcji samą siebie, natomiast historie opowiedziane w tych zaledwie 10 odcinkach są inspirowane jej wieloletnimi doświadczeniami w pracy zawodowej. W serialu współpracuje z nią komisarz Anna Sarnowicz (Magdalena Nieć), która jest główną postacią fabularną. Między kobietami, wraz z kolejnymi rozwiązanymi sprawami, rodzić się będzie nić przyjaźni i zaufania. 


Ok, wiem jak to brzmi... Gniot jakich mało, ale uwierzcie mi, że serial jest naprawdę ciekawie zrealizowany, wątki nieźle poplątane i wcale nie oczywiste. Dodatkowo świetna muzyka i dynamiczny montaż sprawiają, że każdy odcinek ogląda się z zaciekawieniem i niekłamaną przyjemnością (najgorszy jest chyba pierwszy, ale jak się przez niego przebrnie, to już później jakość idzie w górę). A dzięki wpleceniu wątków ezoterycznych wnosi też powiew świeżości w trochę zatęchły światek polskiego kryminału, w którym każda kolejna produkcja powiela poprzednią. 


W serialu panie zajmują się głównie zaginięciami i, rzadziej morderstwami, jednak obok wątków kryminalnych mamy również wątki osobiste, głownie Anny, która samotnie wychowuje pięcioletniego synka i przez większość odcinków szuka męża, który wyjechał za granicę i od dłuższego czasu nie daje znaku życia. 


Bardzo ciekawe sprawy, w których nie ma oczywistych sprawców, sympatyczni główni bohaterowie, dobra realizacja i klimat mistycyzmu i grozy sprawiają, że serial ten jest naprawdę interesującą propozycja dla fanów gatunku. I choć jest on bardzo mało znany i na portalach filmowych ma zdecydowanie za niską ocenę (filmweb 5.8), to wydaje mi się, że warto zwrócić na niego uwagę. Ja zdecydowanie polecam!

Moja ocena: 7/10


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...