czwartek, 2 lutego 2017

[215] Książka: "Inżynierowie - tajna armia Hitlera" - Blaine Taylor (wyd. 2, 2014)

Dziś jest zdecydowanie lepiej. I choć pozostałem w obrębie tej samej tematyki, to tym razem autor postarał się trochę bardziej niż jego poprzednik (mam tutaj oczywiście na myśli moje wybory czytelnicze). I choć całość jest zdecydowanie spójniejsza, to jednak nie wszystkie człony tytułu mają swoje rozwinięcie w treści tej publikacji. Zapraszam na recenzję książki Blaine'a Taylora o ludziach, którzy zbudowali potęgę militarną Hitlera.

To czego brakuje to tytułowa tajność. Nie ma tutaj żadnej tajemnicy. Nikt z ludzi odpowiedzialnych za dojście do militarnej potęgi Niemiec nie był w III Rzeszy osobą anonimową. Nie przy tak rozbuchanej propagandzie. Odznaczenia, nowe, eksponowane stanowiska i prawie cały naród zorganizowany w różnego rodzaju, jeśli nie militarne, paramilitarne, to chociaż zunifikowane organizacje robotnicze.  Wiedzieli wszyscy.

To co jest, to bardzo obszerna i ciekawa biografia dwóch ludzi odpowiedzialnych za te sukcesy. Pierwszy z nich - dr Fritz Todt, człowiek odpowiedzialny za powstanie słynnych dróg Hitlera - Reichsautobahn (RAB), a także za budowę Wału Atlantyckiego, linii Zygfryda oraz wielu bunkrów Hitlera, które były ulubionymi budowlami Fuhrera. Drugi - jego następca Albert Speer, który przyspieszył i zintensyfikował wojenną produkcję po tragicznej śmierci w katastrofie lotniczej swojego znamienitego poprzednika w marcu 1942 roku.

Autor analizuje wszelkiego rodzaju wewnątrzpartyjne roszady, układy, machinacje oraz wyrywanie sobie stołków spod siedzenia starając się odpowiedzieć na nurtujące go pytania o zakres odpowiedzialności tych ludzi za wojenne zbrodnie faszyzmu. Czy ktoś próbował "pomóc" Todtowi przenieść się na tamten świat? Czy gdyby nie zginął, zapłaciłby głową na procesie norymberskim za swoją wojenną działalność? I jakim cudem Speerowi udało się wyłgać jedynie 20 latami w Spandau skoro nawet jego zastępca zawisł na szubienicy? Na te i na inne pytania, uzupełnione o szczątkowe życiorysy najważniejszych ludzi w Rzeszy, znajdziecie odpowiedzi w Inżynierach... Polecam, szczególnie tym, którzy chcą czegoś więcej niż tylko ogólnie znane fakty.

Moja ocena: 7/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...