niedziela, 8 stycznia 2017

[210] Książka: "Wielka Księga Armii Krajowej" - Opracowanie zbiorowe (2015)

Ostatnio było o tym jak się książek nie powinno pisać i wydawać. Dziś odwracamy skalę oceny o 180 stopni. Chciałbym wam wszak zaprezentować coś naprawdę imponującego. Dobrze i estetycznie wydanego. Świetnie napisanego i zredagowanego. Po prostu rzecz bardzo dobrą. Jest nią opracowanie zbiorowe pt.: Wielka Księga Armii Krajowej. 

Książka wydana przez ZNAK pod patronatem Muzeum Armii Krajowej składa się z czternastu rozdziałów. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że będzie to coś w rodzaju opracowania czysto naukowego. Objętość, wielość przypisów i autorów. Jednak po otwarciu twardej oprawy z wizerunkiem biało czerwonej flagi, zaczynamy zmieniać zdanie. Stron wciąż jest dużo (ponad 500), ale samo sformatowanie tekstu  (przyjemna dla oka czcionka, dużo zdjęć, dość duże marginesy, na których pojawiają się opisy do fotografii i śródtytuły porządkujące i rozdzielające zawartość poszczególnych rozdziałów) sprawia, że dość szybko rozprawiamy się z kolejnymi częściami tej publikacji. Wielki wpływ ma na to również styl w jakim jest ona napisana. Teksty nie są sztywne od naukowego bełkotu. Pojawiają się fakty, jak najbardziej, ale są one wplecione w lekko napisane i dobrze zredagowane artykuły pełne fragmentów listów, raportów, rozkazów, meldunków i wypowiedzi bohaterów opisywanych wydarzeń, można powiedzieć - samego życia. Jednak nie tylko forma i styl przemawiają za tym, żeby sięgnąć po tę lekturę. Jej największym atutem jest treść. Mamy tutaj naprawdę gratkę do wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś więcej (choć mimo przeszło 500 stron to wciąż kropla w morzu tematu Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego)  o życiu i walce w okupowanej przez hitlerowskie Niemcy czy też sowietów Polsce. Dla rozjaśnienia sprawy przytoczę tytuły rozdziałów: Czortków 1940 Pierwsze powstanie II wojny światowej (pierwszy narodowy zryw przeciwko okupantowi, tym razem sowieckiemu) - Stanisław M. Jankowski, Początki Polskiego Państwa Podziemnego - Anna Gabryś, Kluczowe postacie Armii Krajowej - Marek Gałęzowski, Życie w konspiracji - Sebastian Pawlina, Propaganda i prasa Armii Krajowej - Grzegorz Mazur, Słynne Akcje Armii Krajowej - Wojciech Konigsberg, Odbijanie więźniów - Sebastian Pawlina, Najbardziej nietypowe metody walki z okupantem (wąglik i zarażone chorobami wenerycznymi prostytutki działające na rzecz AK to tylko niewielki wycinek poświęcenia i pomysłowości konspiratorów) - Rafał Kuzak, Oddział II KG AK w walce z III Rzeszą (jak trudne i niebezpieczne było życie szpiega w okupowanej Polsce) - Kacper Śledziński, Kobiety z Armii Krajowej - Anna Herbich, Likwidatorzy z Armii Krajowej - Wojciech Lada, Arsenał Armii Krajowej (jak zdobywali broń i czym walczyli żołnierze Armii Krajowej) - Michał Mackiewicz, Rozwiązanie Armii Krajowej - Dawid Golik, Śladem powstańczych legitymacji (próba ustalenia kim byli i gdzie są właściciele odnalezionych po wojnie legitymacji AKowskich)- Stanisław M. Jankowski. 

Jak sami widzicie książka jest przekrojem przez wszystkie najciekawsze tematy z życia Polskiego Państwa Podziemnego jakie można sobie wymyślić. Zdecydowanie polecam wszystkim których choć w najmniejszym stopniu interesuje historii II wojny światowej. Nawet mimo dość wysokiej ceny warto mieć ją na półce, a jeśli nie, to przynajmniej zapoznać się z jej treścią korzystając z dobrze zaopatrzonej biblioteki. 

Moja ocena:  8.5/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...