niedziela, 5 kwietnia 2015

[119] Książka: "Stalin. Dwór czerwonego cara" - Simon Sebag Montefiore (2012)

Simon Sebag Montefiore. Hmm... No to naprawdę jest gość. Napisać coś takiego o Stalinie. A potem jeszcze o jego młodości. I o Potiomkinie i Katarzynie Wielkiej, i Jerozolimie... I jeszcze w międzyczasie "Saszeńkę" opisującą czasy od cara Mikołaja II aż do lat dziewięćdziesiątych XX wieku i jej kontynuację "Pewnej zimowej nocy" rozpoczynającą się w roku zakończenia wojny i przedstawiającą losy pewnej liczny bohaterów znanych z wcześniejszej powieści.

A jak pisze Montefiore? Muszę przyznać, że jestem pod ogromnym wrażeniem wysiłku jaki autor włożył w tę książkę. 10 lat pracy. Setki pozycji książkowych, dziesiątki rozmów z ludźmi, których losy opisywał oraz z innymi badaczami tego tematu. A opisał, obok Stalina, chyba wszystkich jego najbliższych towarzyszy. I to opisał naprawdę dokładnie i kompleksowo. A postać samego Stalina analizuje chyba z każdej możliwej perspektywy i robi to w sposób ciekawy i zasługujący na szacunek. Książka jest obszerną skarbnicą wiedzy na temat tego gruzińskiego tyrana, jego rządów, motywacji, chorych, ale też i genialnych posunięć. Jego przyjaciół, wrogów, współpracowników, rodziny etc.

Ma gościu trochę książek...

Dodatkowo bardzo przyjazny i czytelny sposób przedstawienia tych wszystkich faktów oraz logiczny podział książki na najważniejsze okresy (zawierające się w częściach podzielonych dodatkowo jeszcze na rozdziały) sprawia, że rozprawa o Stalinie i jego Palatynach (jak nazwał Montefiore najbliższych współpracowników Stalina) jest najciekawszą książką na temat Stalina jaką do tej pory czytałem. Jeśli chcecie poznać najciekawsze fakty z dziejów Związku Radzieckiego, ale też z dziejów Rosji, to wydaje się, że Montefiore jest jednym z najodpowiedniejszych autorów. Zdecydowanie polecam!

Moja ocena 10/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...