czwartek, 18 lipca 2013

[13] Książka: Barça. Za kulisami najlepszej drużyny świata - Graham Hunter (2012)

Jeśli ktoś się zastanawiał jaka jest najnowsza książka opowiadająca o losach "najlepszej drużyny świata", to już nie musi. Powiem Wam - to panegiryk...tak w 95%. Barca jest genialna! Mniej więcej tyle z tej książki wynika.

Książka tylko i wyłącznie dla fanów Barcelony. Zwykły kibic - taki jak ja na przykład - nie znajdzie w niej zbyt wiele ciekawych informacji spoza klubu. To raczej oczywiste, bo jest to przecież książka opowiadająca o Barsie, ale fajnie by było przeczytać trochę więcej o samych zawodnikach i o klubie w ogóle, a tutaj autor skupia się na najnowszej historii klubu i na ostatnich wygranych. Tak naprawdę mamy dokładnie opowiedzianą historię, gdzieś mniej więcej od 2004 roku, aż do ostatnich sukcesów Guardioli. Jest też troszkę wcześniejszych wątków, między innymi wątek Guardioli jako zawodnika, czyli mniej więcej całe lata 90. i wątek Johana Cruyffa jako zawodnika, a później trenera. Ale to są ziarnka piasku w piaskownicy.

Nie wiadomo po co autor skupia się aż tak mocno na walce o władzę w klubie miedzy Joanem Laportą (były prezes) a Sandro Rosellem (obecny prezes). Ja wiem, że to jest ciekawe (czy na pewno?), i że każdy kibic che to wiedzieć (tak?) ale napisanie o tym kilkudziesięciu stron to chyba lekka przesada. 


Nie przeczę, było w książce kilka ciekawych wątków zawodników, jak choćby ten o Carlesie Puyou i Gerardzie Piqué, czy też wątek Villi, Pedro, Messiego, ale zabrakło mi tutaj wyjaśnienia tego słynnego zatargu między Barcą a Zlatanem Ibrahimoviciem, o którym było w mediach dość głośno. W książce zajęło to może kilka zdań :/

Podsumowując tę pozycję muszę przyznać, że nie spodziewałem się po tej książce niczego więcej  niż otrzymałem, więc rozczarowany czuć się nie mogłem. Wydana została ona w czasie wielkiego boomu na literaturę traktującą o piłce tuz przed EURO 2012 i wydaje się jakby autor nie za bardzo chciał przedstawić całą historię klubu, a jedynie jego ostatni, tak znakomity i obfitujący w sukcesy, okres. Stąd ocena 6/10, bo nie jest to książka zła, tylko nie pełna.
 


2 komentarze:

  1. A ja, nawet jako fan Barcy, wolalbym sięgnąć po jakieś kompletniejsze opracowanie ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No ja tez bym wolał :) Coś co będzie dokładnie opowiadać o powstaniu i założycielach klubu, przez największe sukcesy i porażki aż do chwili obecnej, a autor chyba chciał za dużo srok za ogon złapać, bo niby o wszystkim jest...trochę :/ Kniga nie jest zła, ale szału nie robi ;)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...