piątek, 13 września 2013

[43] Film: "So close / Zabójcze trio" - Corey Yuen (2002)

Wczoraj miałem przyjemność, bo chyba tak można powiedzieć, obejrzeć bardzo dziwny film. Jego dziwność polegała na moich bardzo mieszanych uczuciach po jego zakończeniu. Z jednej strony chciałem mu dać 4, ale z drugiej wahałem się czy nie ocenić go nawet na 8. Skąd ta rozbieżność? Zapraszam na recenzję. 

Starsza siostra w akcji

Czym się charakteryzuje dziwność tego filmu? Na filmwebie funkcjonuje jako film akcji. Jednak jest w nim ukrytych tak wiele gatunków, że ciężko się przygotować na to co zostanie nam zaserwowane. Mamy tutaj i bardzo ckliwy melodramat, i  elementy komediowe, mamy namiastkę kryminału i wreszcie całkiem niezłe mordobicie w iście azjatyckim stylu. Co rozumiem przez azjatycki styl? Weźcie "Przyczajonego tygrysa..." i przenieście go do czasów nam współczesnych. Kung-Fu w najczystszej postacie. Z całym tym lataniem i ekwilibrystycznymi ewolucjami. Plus broń palna i olśniewające japońskie katany. A jak dopowiem, że w rolach głównych wystąpiły trzy piękne Azjatki to myślę, że większość panów czytających ten post już zaczyna przeszukiwać internet ;)

Młodsza siostrzyczka na razie przyczajona...


A kim są te aktorki? Jedna z nich znana jest głównie tylko z filmów pochodzących z Chin i szeroko pojętej Azji - to Karen Mok, którą możecie kojarzyć z "80 dni dookoła świata" lub też "Shaolin soccer". Kolejna, może odrobinę bardziej znana i niemniej urocza, to Wei Zhao, która zagrała główną rolę w "Mulanie" z 2009 roku a także występowała w "Trzech królestwach", "14 ostrzach" i "Shaolin soccer". Jak widać, także raczej kino azjatyckie. Ostatnią i najbardziej rozpoznawalną jest Qi Shu, która tuż po sukcesie "Zabójczego tria" zagrała w "Transporterze" i dodatkowo można ją było jeszcze obejrzeć w "Zakochanym Nowym Jorku". Miała też okazję towarzyszyć Jackiemu Chanowi we "Wspaniałym", ale reszta jej dorobku, to także Azja i to taka raczej mniej znana w naszym kraju. 

..później już nie

Co do fabuły tego gatunkowego kolażu, to jest ona dość prosta. Mamy do czynienia z dwiema siostrami, z których starsza jest płatną zabójczynią a młodsza bardzo chce dorównać swojej siostrze, a w między czasie przyjmuje zlecenia i za pomocą super programu, stworzonego przez ich ojca, pozwalającego za pomocą satelity kontrolować wszystkie kamery na świecie, pomaga jej z biura w wykonywaniu zadań. Wspomniałem o programie, bo jest on tutaj dość istotny. To z jego powodu zabici zostali rodzice naszych bohaterek. Przestępcy bardzo chcieli wejść w jego  posiadanie  przed policją, której to senior chciał go sprezentować. No cóż, tak to bywa. Jednak dziewczynki przeżyły, dorosły, zdobyły ciekawe umiejętności i postanowiły zemścić się na zabójcach. Po wyeliminowaniu kolejnego z listy złoczyńcy w życiu Lynn - starszej siostry (Qi Shu) pojawia się jej wielka miłość z przeszłości. I teraz wchodzimy w wątek melodramatu. W między czasie w policji pojawia się nowa pani kryminolog - Hong Yat Hong (Karen Mok) - wraz ze swoim ciamajdowatym asystentem Yenem (Seung-heon Song). Jak możemy się spodziewać, Hong jako jedyna potrafi wytropić siostry i w pewnym momencie kiedy Sue (Wei Zhao) postanawia wziąć zabójcze sprawy w swoje ręce, cała czwórka się wreszcie spotyka. Więcej zdradzić nie mogę, bo popsuję zabawę z oglądania tym, który zdecydują się na seans. 

Piękny chiński Alvaro

Teraz przejdę do wad tego obrazu. Dziwnie się czułem kiedy tuż po całkiem mocnym, choć odrobinę nierealistycznym, mordobiciu twórcy przeszli do bardzo landrynkowego wątku miłosnego, a później z miejsca do komedii i znów do filmu akcji. To troszkę wybijało mnie z rytmu oglądania i psuło klimat. Drugi mankament to kilka luk w scenariuszu i troszkę pokręcona fabuła. Dużo niedomkniętych wątków i niedomówień. I to by chyba było na tyle. No może poza jeszcze jednym rozwiązaniem fabularnym, którego nie zdradzę, a który mnie zdenerwował. 

Troszkę ekwilibrystyki w windzie

Zaletami filmu są na pewno wyginające się na ekranie piękne Azjatki :D a także naprawdę fajne sceny walki, szczególnie ta na parkingu podziemnym i ostatnia sekwencja w wieżowcu, kiedy to dochodzi do walki na miecze. Kilka komicznych sytuacji także dobrze zrobiło temu filmowi. To na pewno. 

I nie tylko w windzie

Podsumowując, film był i dobry i odrobinę infantylnie naiwny. Stąd moje mieszane uczucia co do oceny. Jednak myślę, że najsprawiedliwiej będzie jeśli wystawię po prostu ocenę 6/10, bo w ogólnym rozrachunku był to jednak kawałek dobrego rozrywkowego kina. 

Co by tu dziś obejrzeć...?

14 komentarzy:

 1. Kolejny film do azjatyckiej listy must see :D kiedyś widziałem gdzieś ten tytuł, ale jakoś nie miałem okazji obejrzeć, a lubię dziwne filmy :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już od bardzo dawna miałem chęć ten film zobaczyć. Dokładnie od momentu kiedy pierwszy raz zobaczyłem go na półce w wypożyczalni, ale jakoś nie było okazji, a później jak już się zdecydowałem, to okazało się, że film został wycofany z powodu zniszczenia egzemplarza. Zacząłem więc szukać w internecie, ale też lipa bo jeśli już jest to bez polskich napisów. A film w oryginale jest po chińsku, więc zrozumieć się go nie da :| Jednak ostatnio na szczęście leciał gdzieś na C+ albo na Cinemaxie, więc wreszcie obejrzałem i nie żałuje :) Tak więc Tobie życzę owocnych poszukiwań ;)

   Usuń
 2. Jaaaa! Typowo babski film, jeśli jest się taką babą jak ja...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hehe :) Super! Oglądaj w takim razie ;]

   Usuń
 3. Widziałam i też miałam co do niego mieszane odczucia, tak że nawet go nie oceniłam :P z jednej strony uważam takie filmy za przereklamowane, a z drugiej jest to nawet przyzwoite 'dzieło', a jak komuś "DOA : death or alive" się spodobało to i przy "Zabójczym trio" znajdzie coś dla siebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, dziwny strasznie jest ten film :D Ale obejrzeć się jak najbardziej da ;) A "DOA" zdecydowanie mi się mniej podobało, bo na podstawie gry, to pewnie dlatego :)

   Usuń
 4. Szczerze mówiąc, to obejrzałbym tylko po to, żeby popodziwiać kobietki :D Jeżeli tv się kiedyś skusi na emisję, to być może sprawdzę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mimo wad i mieszanych uczuć to może mi się spodobać, dlatego też będę miała na uwadze przy doborze repertuaru filmowego :)

  OdpowiedzUsuń
 6. W sumie to jedyne, co mnie zainteresowało to piękne Azjatki :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie piękne Azjatki nie skłoniły to obejrzenia, ale reszta wydaje się być całkiem w porządku, choć rzeczywiście ten "landrynkowy wątek miłosny" nie wydaje się tu potrzebny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację. Ten wątek miłosny jest jakby odrobinę zbędny, zważywszy na to jak całą historia się kończy. Ale mimo wszystko wydaje mi się, że w wolnej chwili można po ten film sięgnąć. Jednak bez ciśnienia :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...